Problematyka leczenia zębów

Ból zębów bywa bardzo uciążliwy i wywołuje ogromny dyskomfort. Zwłaszcza, gdy pojawia się w nocy, wybudza wówczas ze snu, generuje większe rozdrażnienie. Niestety, w takich sytuacjach ulgę może przynieść wyłącznie tabletka przeciwbólowa. Najgorszy jest fakt, że w naszym kraju brakuje gabinetów, w których stomatolodzy pełnią dyżury nocne i świąteczne.

Nagły ból zęba

Nagły ból zęba przytrafia się również osobom, które regularnie udają się do dentysty. Jest to jedna z najgorszych dolegliwości, gdyż wpływa negatywnie na ogólne samopoczucie. Mieszkańcy Krakowa ubolewają nad tym, że w ich mieście nie ma żadnej placówki, która mogłaby przyjąć pacjenta z bólem zęba w środku nocy. Jedynym rozwiązaniem jest udanie się do prywatnego gabinetu, co wiąże się oczywiście z większymi kosztami. Zmiany w tym zakresie zostały wprowadzone po zerwaniu kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Miało to miejsce w 2017 roku i wprowadziło duże zamieszanie i wiele niedogodności. Oficjalnym powodem miały być braki w kadrze lekarskiej, jednak próby zatrudnienia zakończyły się niepowodzeniem. Nie zgłosili się żadni chętni to pełnienia obowiązków stomatologa.

Problematyka leczenia zębów

Gdzie jeszcze występuje problem?

Jak się okazało, ten problem dotyczy nie tylko stolicy województwa małopolskiego, ale również innych miast w tym regionie. Do pewnego czasu możliwość skorzystania z opieki stomatologicznej w ramach NFZ mieli mieszkańcy Tarnowa. Jednak zakończyło się to również wraz z zerwaniem kontraktu z Funduszem. Oficjalna przyczyna była taka sama, jak ta podana w Krakowie. W tym przypadku również przeprowadzono rekrutację, w ramach zachęty zaproponowano nawet podwyżkę stawki. Jednak nie przyniosło to żadnego rezultatu, gdyż nie zgłosili się stomatolodzy, którzy chcieliby podjąć dyżur nocny. Wygląda na to, że konieczne jest wdrożenie nowych planów w zakresie bezpłatnej nocnej opieki stomatologicznej. Wiele wskazuje na to, że problem może niedługo przybrać na sile i dotknąć mieszkańców kolejnych miast, wywołując tym samym ogromne poruszenie.