Co warto wiedzieć o rekonwalescencji?
Rekonwalescencja jest niezwykle ważna i bardzo potrzebna i mowa tu zarówno o rekonwalescencji po przebytej chorobie, wypadku, urazie czy też po operacji bądź pobycie w szpitalu. Po tego typu zdarzeniach organizm człowieka potrzebuje czasu by powrócić do pełni sił. Co zatem warto wiedzieć o rekonwalescencji?
Rekonwalescencja po przebytych infekcjach.
W przypadku dzieci lekarze zazwyczaj zalecają, aby po skończonej długiej antybiotykoterapii dziecko, przez co najmniej kilka dni nie uczęszczało jeszcze do żłobka lub przedszkola. A jak jest w przypadku osób dorosłych? To właśnie u osób dorosłych proces zdrowienia trwa dłużej niż u dzieci. Dlatego też, osoby dorosłe po zakończeniu leczenia antybiotykiem powinny przez pewien czas bardziej dbać o swoje zdrowie i zwracać większą uwagę na właściwą dietę i prawidłowe nawadnianie, tak aby do końca zlikwidować wszystkie objawy i uniknąć nawrotu choroby. Pamiętajmy, że aby odbudować florę bakteryjną jelit należy spożywać produkt, które są dobrymi źródłami probiotyków. Warto zaznaczyć, że np. po przebytym zapaleniu płuc rekonwalescencja powinna trwać, przez co najmniej kilka dni, a czasem nawet tygodni. W tym czasie należy ograniczyć wysiłek fizyczny.
Rekonwalescencja po zabiegach.
Okres rekonwalescencji oraz zalecenia, jakich należy w czasie jej trwania przestrzegać zależą od tego jak poważny był zakres zabiegu bądź operacji. Niemniej jednak należy zwrócić uwagę na to, że każdy zabieg to dla ludzkiego organizmu pewnego rodzaju obciążenie. O zaleceniach po operacji decyduje lekarz prowadzący, ale warto pamiętać, że np. po operacji zaćmy, przez co najmniej dwa tygodnie nie powinniśmy dźwigać, chodzić na basen czy też do sauny. Natomiast rekonwalescencja po przebytej operacji tarczycy wymaga od pacjenta stosowania diety płynnej, zaś po usunięciu migdałków bardzo ważne jest, aby w okresie rekonwalescencji pić duże ilości chłodnych płynów. Należy także dodać, że niektóre osoby po przeprowadzonych zabiegach czy operacjach w okresie rekonwalescencji potrzebują pomocy specjalistów np. wsparcia fizjoterapeuty czy też psychologa.