Zasady dla zdrowych jelit

Wszechobecny i nierzadko długotrwały stres oddziałuje negatywnie na jelita. Na skutek trudnych i nerwowych sytuacji w naszym życiu cierpią bakterie ochronne w organizmie. Co ciekawe i niepokojące jednocześnie, to stres niszczy najbardziej zdrowie. Układ pokarmowy nie reaguje w ten sposób na niezdrową dietę, ale na nerwy już tak. Niestety, trudno odbudować dobrą formę pozytywnych bakterii, dlatego warto się zastanowić co najmniej kilka razy, zanim staniemy się ofiarami stresu.

Zasady dla zdrowych jelit

Dbanie o układ pokarmowy i trawienny

Żadne tabletki nie zastąpią codziennego dbania o własny organizm. W tym zakresie trzeba mieć oczy dookoła głowy i nawet na chwilę nie tracić czujności. Odwdzięczy się to w dwójnasób, ponieważ zyskamy duże pokłady odporności. Warto zapoznać się z kilkoma najważniejszymi dla zdrowia zasadami. Przede wszystkim regularność w spożywaniu posiłków, o czym wielu ludzi po prostu zapomina. Czasami jest to oczywiście związane z życiem zawodowym, ponieważ trzyzmianowe stanowisko pracy może nieco utrudniać przestrzeganie tej zasady. Kolejnym aspektem, który wpływa na stan zdrowia jest spokojny sen. Tylko podczas takiej formy wypoczynku można się odpowiednio zregenerować. Istotny jest ponadto czas spożywania ostatniego posiłku przed snem. Opcjonalną godziną jest 18-19.

Stres – trzeba go pokonać!

Flora bakteryjna jelit nie znosi stresu, nawet jego małe dawki są dla niej zagrożeniem. Jeżeli do tego wszystkiego dołącza się brak ruchu, zaburzenia snu i odżywiania – nie skończy się to dobrze. Dlatego właśnie jak najszybciej trzeba dokonać drastycznych zmian w swoim życiu. Oczywiście wyłącznie na lepsze. Pomocne w tym zadaniu mogą okazać się codzienne spacery, poświęcanie się swoim pasjom, ewentualnie poszukiwanie ich. Zdrowie psychiczne musi stać na równi z fizycznym, bez tego nie osiągnie się balansu między tymi dwoma kwestiami. W związku z nadmiarem stresu społeczeństwo boryka się z chorobami cywilizacyjnymi – nadwagą i cukrzycą, kłopotami z ciśnieniem. Warto zatem wziąć pod uwagę wszystkie możliwości radzenia sobie ze stresem w życiu codziennym.