Czym są palce młoteczkowate i jak je leczyć?

Palec młoteczkowy to przykurczowa deformacja jednego lub obu stawów drugiego, trzeciego, czwartego lub piątego palca u nogi. Takie nieprawidłowe zgięcie może spowodować duże problemy podczas noszenia butów. Taka deformacja początkowo daje łagodne objawy, które z czasem się nasilają. We wcześniejszych stadiach można ją leczyć nieinwazyjnymi środkami. Jeśli jednak nie zgłosisz się w porę do lekarza, palec młoteczkowy zacznie sztywnieć i nie będzie już reagował na metody niechirurgiczne. 

Jakie są przyczyny?

Najczęstszą przyczyną schorzenia jest brak równowagi mięśni/ścięgien. Ta nierównowaga, prowadząca do zgięcia palca, wynika z mechanicznych (strukturalnych) lub neurologicznych zmian w stopie. Jeśli chodzisz w niedopasowanych butach, zwiększasz ryzyko deformacji. Czasami przyczyną jest wcześniejszy uraz palca. U niektórych osób taka dolegliwość ma podłoże genetyczne. 

Ryzyko wzrasta z wiekiem. Co ważne, jeśli drugi palec jest dłuższy niż paluch, zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia wspomnianej dolegliwości. Osoby cierpiące na takie schorzenia, jak zapalenie stawów lub cukrzyca, są najbardziej narażone na problemy ze stopami. Dodatkowo u kobiet występuje większe prawdopodobieństwo wystąpienia palca młoteczkowatego niż u mężczyzn.

Jakie są najczęstsze objawy?

Do typowych objawów palców młoteczkowatych możemy zaliczyć:

  • Ból lub podrażnienie problematycznego palca podczas noszenia butów.
  • Odciski i modzele (nagromadzenie skóry) na palcach, między dwoma palcami lub na śródstopiu. Odciski pojawiają się w wyniku ciągłego tarcia o but. W zależności od lokalizacji mogą być miękkie lub twarde.
  • Zapalenie, zaczerwienienie lub pieczenie.
  • Przykurcz palca.
  • W cięższych przypadkach na palcu młoteczkowatym mogą pojawić się otwarte rany.

 Czym są palce młoteczkowate i jak je leczyć? 

Jak wygląda diagnoza?

Chociaż lekarz może łatwo rozpoznać palce młoteczkowate, aby postawić diagnozę, przeprowadzi dokładny wywiad z pacjentem i zbada stopę. Może próbować odtworzyć objawy, manipulując stopą i sprawdzając przykurcze palców. Ponadto chirurg ortopeda często zleca badanie rentgenowskie, by określić stopień deformacji i ocenić wszelkie zmiany. 

Pamiętaj, że palce młoteczkowate nie odchodzą same i z czasem się nasilają. Jednak każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. U niektórych osób schorzenie postępuje szybciej niż u innych. Dlatego ortopeda Kraków może opracować plan leczenia dostosowany do Twoich potrzeb.

Jeśli zdeformowany palec powoduje duży ból, lekarz najprawdopodobniej pobierze próbki płynu ze stawu, używając do tego igły. W ten sposób sprawdzi go pod kątem infekcji lub dny moczowej (zapalenie stawów spowodowane złogami kryształów).

 Czym są palce młoteczkowate i jak je leczyć? 

Kiedy wskazana jest operacja?

Jeśli nie możesz poruszyć palcem młoteczkowatym, lekarz może zalecić operację. Ma na celu zmianę pozycji palca, wyrównanie ścięgien oraz usunięcie zdeformowanej lub uszkodzonej kości. Często operację przeprowadza się w warunkach ambulatoryjnych, dlatego pacjent może wrócić w tym samym dniu do domu. Jedną z popularnych metod jest artroplastyka. Specjalista usuwa połowę stawu pod krzywą częścią palca, by ułatwić jego wyprostowanie.