Soczewki miesięczne czy jednorazowe – po które opłaca się sięgnąć?

Soczewki kontaktowe występują w kilku wariantach. Do najpopularniejszych należą szkła jednorazowe, przeznaczone do jednokrotnego użytku oraz soczewki miesięczne, które możemy nosić w trybie dziennym, przez okres 30 dni. Początkujący użytkownicy soczewek, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tą wygodną i praktyczną zarazem alternatywą dla klasycznych okularów, nie wiedzą zwykle, po który wariant soczewek sięgnąć w pierwszej kolejności. Oto najważniejsze informacje o każdym z nich.

Soczewki jednorazowe dla wrażliwców i osób początkujących

Soczewki jednodniowe są przygotowane specjalnie z myślą o osobach, które nie mają czasu na czyszczenie i pielęgnację soczewek oraz chcą codziennie zakładać nową, idealnie czystą i higieniczną parę. Soczewki jednodniowe są przeznaczone do noszenia w trybie dziennym – wieczorem, po zdjęciu z oczu zużyte szkła należy wyrzucić do kosza, a następnego dnia rano sięgnąć po nową parę. Jednorazowe szkła kontaktowe będą więc dobrym wyborem dla osób, które mają wrażliwe, bardzo skłonne do podrażnień oczy, które źle funkcjonują w innym rodzaju soczewek.

Takie rozwiązanie nie jest jednak pozbawione pewnych wad. Wybór soczewek jednorazowych wiąże się z dość dużym wydatkiem oraz koniecznością regularnego uzupełniania ich zapasów, aby każdego dnia mieć pod ręką nową parę. Unikamy za to konieczności zakupu i przechowywania dodatkowych akcesoriów, w tym płynów do pielęgnacji soczewek oraz pudełka do przechowywania szkieł. Soczewki jednorazowe będą więc dobrym rozwiązaniem na start, gdyż pozwolą zapoznać się ze sposobem zakładania i zdejmowania szkieł oraz przekonać się, czy korzystanie z takiej metody korekcji wzroku jest dla nas dobrym rozwiązaniem.

Soczewki miesięczne czy jednorazowe – po które opłaca się sięgnąć?

Soczewki miesięczne dla zdecydowanych i systematycznych użytkowników

Alternatywą dla soczewek jednorazowych są natomiast szkła miesięczne. Jak sama ich nazwa wskazuje, tego typu soczewki są przystosowane do użytkowania przez okres 30 dni, licząc od daty ich pierwszego założenia. Soczewki miesięczne to szeroka grupa produktów, do której należą chociażby bardzo popularne wśród użytkowników soczewki kontaktowe soflens 59 znanej i cenionej marki Bausch&Lomb. Szkła tego typu są bardziej ekonomiczne w użytkowaniu od soczewek jednorazowych, ale korzystanie z nich wiąże się z pewnymi dodatkowymi obowiązkami.

Zarówno o soczewki kontaktowe soflens 59 marki Bausch&Lomb, jak i szkła każdego innego producenta należy właściwie dbać przez cały okres ich użytkowania. Szkła miesięczne zakładamy rano, nosimy przez cały dzień, a wieczorem zdejmujemy i poddajemy czyszczeniu. W tym celu użytkownicy soczewek miesięcznych muszą posiadać płyn do czyszczenia i pielęgnacji szkieł, za pomocą którego szkła zostaną dokładnie oczyszczone z nagromadzonych na ich powierzchni w ciągu dnia osadów. Po dokładnym oczyszczeniu soczewki kontaktowe soflens 59 odkłada się do pojemnika wypełnionego płynem i przechowuje w nim przez całą noc. Następnego dnia zakładamy te same soczewki, które będą nam właściwie służyły przez kolejny dzień.