Co warto wiedzieć o dziedzictwie kulturowym i historii Krakowa?

Kraków to piękne i niezwykłe miasto o bogatej historii i niesamowitej atmosferze. To właśnie w Krakowie na przestrzeni lat mieszkało i tworzyło swoje słynne dzieła wielu znanych polskich pisarzy, artystów, poetów i naukowców. Kraków uznawany jest za europejską stolicę kultury. Warto, więc poznać dziedzictwo kulturowego tego miejsca.

Dziedzictwo kulturowe, jako najważniejszy kapitał Krakowa.

Poprzednie pokolenia pozostawiły po sobie w Krakowie całkiem spory dorobek. Z całą pewnością nie brakuje tu godnych zobaczenia zabytków, które przypominają o historii tego miasta. Przetrwały one do dnia dzisiejszego, ponieważ stanowią dużą wartość dla społeczeństwa. W Krakowie w wielu miejscach możemy odnaleźć prawdziwe skarby minionych epok. Nic, więc dziwnego, że to wyjątkowe miasto znajduje się Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Historia i dziedzictwo kulturowe Krakowa bez wątpienia mają ogromny wpływ na rozwój tego miasta. Ważnymi i znanymi niemal na całym świecie symbolami Krakowa są między innymi takie obiekty jak: Uniwersytet Jagielloński, Wawel czy Sukiennice. Wiele osób kojarzy Kraków również z: legendą o smoku wawelskim, hejnałem z wieży mariackiej czy też z żydowska dzielnicą Kazimierz. Osoby, które pragną zgłębiać swoja wiedzę w zakresie historii i dziedzictwa kulturowego Krakowa jak najbardziej powinny odwiedzić stronę internetową krakowculture.pl. Na portalu tym znajdują się, bowiem fascynujące opowieści o Krakowie.

Co warto wiedzieć o dziedzictwie kulturowym i historii Krakowa?

Jak Kraków zmieniał się na przestrzeni lat? Co warto wiedzieć o historii tego miasta?

Według legendy miasto Kraków zostało założone przez księcia Kraka, który to pokonał smoka zamieszkującego jaskinię nad brzegiem Wisły. Pomnik legendarnego smoka ziejącego ogniem jest obecnie bardzo popularną atrakcją Krakowa. Kraków stal się ważnym ośrodkiem państwa polskiego za czasów panowania Bolesława Chrobrego. Zaś lokacja Krakowa na prawie magdeburskim została dokonana w 1257 roku przez księcia Bolesława Wstydliwego. To wtedy wyznaczono Rynek Główny, na którym pojawiły się kramy sukienne oraz ratusz. Gospodarczy rozwój Krakowa związany jest także z postacią Kazimierza Wielkiego, który to wniósł ogromny wkład w rozwój nie tylko Krakowa, ale także jego okolicy. XV i XVI wiek to bardzo dobre czasy dla Krakowa. Miasto przeżywało wówczas swój rozwój kulturalny i naukowy. Następnie nastąpiło przeniesienie dworu królewskiego do Warszawy co spowodowało zahamowanie rozwoju miasta. Sytuacja pogorszyła się również na skutek ataku Szwedów. Potop szwedzki doprowadził do wielu zniszczeń. Swoją świetlność powoli Kraków zaczął odzyskiwać od lat 60. XIX wieku, wówczas to wielu artystów poprzez swoje działa zaczęło rozsławiać to miasto.  Niestety II wojna światowa przyniosła wiele zniszczeń także dla Krakowa. Miasto to zostało zajęte już 6 września. Jednak należy zaznaczyć, że mieszkańcy Krakowa zawsze troszczyli się o ochronę dziedzictwa kulturowego. Nic, więc dziwnego, że dziedzictwo kulturowe decyduje o tożsamości Krakowa, który jest obecnie jednym z najbardziej znanych miast w Polsce.