Muzeum Krakowa otrzymało prestiżowe wyróżnienie.

European Museum of the Year Award (EMYA) to najważniejszy i najbardziej znany konkurs muzealny w Europie. W tym roku do konkursu nominowanych zostało 88 instytucji z całej Europy, w tym 7 muzeów z Polski. Oprócz nagrody głównej, którą jest tytuł Europejskiego Muzeum Roku na uroczystej gali finałowej przyznawane są także wyróżnienia. Jedno z tych wyróżnień otrzymało Muzeum Krakowa.

Prestiżowe wyróżnienie dla Muzeum Krakowa

6 maja 2021 roku na uroczystej gali finałowej EMYA oddział Muzeum Krakowa – Thesaurus Cracovienisis otrzymał zaszczytne wyróżnienie. Grono European Museum Forum doceniło w ten sposób 13 instytucji. Z pośród muzeów z naszego kraju wyróżnienie otrzymał wyłącznie oddział Muzeum Krakowa. Co zatem warto jest wiedzieć na temat Thesaurus Cracovienisis?

Muzeum Krakowa otrzymało prestiżowe wyróżnienie.

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa laureatem znanego konkursu EMYA

Na czym polega wyjątkowość oddziału Thesaurus Cracoviensis? Przede wszystkim na tym, że w oddziale tym zwiedzający mają okazję obejrzeć niewystawiane dotychczas muzealia oraz mogą zapoznać się z tajnikami konserwacji zabytków. Muzealny magazyn otwarty dla zwiedzających to nowoczesne rozwiązanie, którym mogą pochwalić się tylko nieliczne muzea na świecie. Thesaurus Cracoviensis to magazyny i pracownie konserwatorskie, w których zbiory znajdują się w niestandardowo zaprojektowanych wnętrzach z wyposażeniem w postaci przeszklonych mebli magazynowych. To właśnie tu możemy obejrzeć eksponaty, których nie odnajdziemy na wystawach stałych, a które to przez wiele lat były gromadzone w Muzeum Krakowa. Mowa tu miedzy innymi o szopkach krakowskich, rzemiośle artystycznym, numizmatach czy też różnego rodzaju militariach. Warto dodać, że tego typu eksponaty na wystawach czasowych pojawiają się wyłącznie okazjonalnie, więc tym bardziej warto je zobaczyć właśnie tu. Ponadto należy również podkreślić, że w ramach projektu Cyfrowy Thesaurus w magazynach muzeum dla zwiedzających przygotowana została specjalna sala multimedialna, w której można przeglądać zdigitalizowaną już część kolekcji.