Zrobotyzowane systemy pakujące i paletyzujące najlepszą alternatywą dla współczesnego przemysłu
Trudno jest sobie dziś wyobrazić funkcjonowanie sektora produkcyjnego bez obecności różnego rodzaju opakowań szklanych, kartonowych czy plastikowych. Opakowanie produktu końcowego stało się równie ważne jak jego wytworzenie, a do sprawnego procesu lokowania produktów w opakowania jednostkowe, a następnie dalej w opakowania zbiorcze i palety niezbędne są nowoczesne i zautomatyzowane systemy do paletyzacji.
Systemy pakujące i paletyzujące w przemyśle
Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań procesowych w zakresie automatyki, robotyki, budowy maszyn, linii pakujących i paletyzujących. Dziś kluczową rolę w liniach produkcyjnych pełnią zrobotyzowane systemy do paletyzacji. Tego typu rozwiązania są w stanie obsługiwać niemal każdy rodzaj wytworzonego produktu, a także wszelkiego typu opakowania, bez względu na ich masę, kształt czy materiał z jakiego zostały wykonane poszczególne elementy.
Linie pakujące, których istotnym elementem są systemy do paletyzacji, sprawdzają się doskonale szczególnie w przypadku produkcji jednorodnej, której wolumen jest duży. To również świetne rozwiązanie dla krótkich serii zróżnicowanych partii produktów. Tego typu systemy oferują szereg udoskonaleń, zgodnie z którymi możliwa jest ich rozbudowa wraz z robotami paletyzującymi o skomplikowane układy transportowe, a także o różne współpracujące z całym systemem urządzenia.
Analizując potrzeby współczesnych producentów można zaobserwować również dość dużą popularność wśród nich w zakresie pojedynczych stanowisk robotów paletyzujących, które niejednokrotnie zapewniają także wykonywanie innych dodatkowych czynności uzupełniających cały proces produkcyjny. Takie rozwiązanie jest wdrażane z zachowaniem niewielkiej przestrzeni roboczej, co jest dodatkowym atutem, szczególnie, gdy przestrzeń produkcyjna jest mocno ograniczona.
O wszechstronnym wykorzystaniu zarówno pojedynczych robotów, jak i całych zautomatyzowanych linii produkcyjnych decyduje w głównej mierze ich specjalistyczna budowa, a dokładniej rzecz ujmując ich konstrukcja głowic manipulacyjnych, które nie tylko są dostosowane do elementu poddawanego procesowi paletyzacji, ale również do współczesnych warunków produkcyjnych.
Dla bezpieczeństwa i lepszej wydajności
Systemy do paletyzacji i depaletyzacji to realna szansa na osiągnięcie ogromnych oszczędności. Przede wszystkim zrobotyzowane moduły do paletyzacji mogą zwiększyć wydajność każdego systemu pakowania o co najmniej 15 procent. Co równie ważne, roboty z powodzeniem zastępują i wykonują pracę człowieka, który może być w tym czasie przesunięty do wykonywania innych bezpieczniejszych i mniej monotonnych prac.
Nie ulega żadnej wątpliwości, że zrobotyzowane systemy paletyzacji znacznie zwiększają efektywność i elastyczność linii pakującej, a także minimalizują ilość powstających błędów oraz redukują koszty eksploatacyjne związane z produkcją.
Zrobotyzowane systemy do paletyzacji to:
- szybkość i precyzja ruchów
- możliwość pracy 24 h na dobę ze stałą, wysoką jakością, z zachowaniem wysokich parametrów wydajnościowych
- realny wzrost precyzji układania elementów na palecie
- najlepsza alternatywa dla niebezpiecznej i monotonnej pracy człowieka
- prosty i szybki sposób na przeorganizowanie i przystosowanie pracy do nowego rodzaju paletyzowanych elementów
- ograniczenie czasu przestojów do minimum
Zrobotyzowane stanowisko paletyzacji przemysłowej przeznaczone jest przede wszystkim do opakowań sztywnych (m.in. kartonów, butelek itd.). Możliwa jest również paletyzacja worków typu wentylowego. Nie zaleca się natomiast, choć jest to wykonalne, paletyzacji worków typu otwartego. Z paletyzacją ma styczność obecnie każdy zakład produkcyjny, w którego interesie jest konkurencyjność rynkowa.