Terapia manualna kręgosłupa w Krakowie. Co warto wiedzieć o tej metodzie rehabilitacji?

Terapia manualna, znana także pod nazwą chiropraktyki, jest metodą fizjoterapeutyczną wykorzystywaną do leczenia chorób kręgosłupa oraz narządów układu ruchu. Realizowana jest za pomocą kompleksowego masażu, który wykonany przez profesjonalistę jest praktycznie bezbolesny, aczkolwiek może wywoływać pewien niewielki dyskomfort. Dzięki terapii manualnej kręgosłupa można skutecznie zmniejszyć ból w obrębie pleców oraz poprawić zakres ruchów.

Terapia manualna kręgosłupa w Krakowie – czym jest i jak przebiega zabieg?

Terapia manualna jest jedną z technik stosowanych w nowoczesnej fizjoterapii, które wspomagają leczenie chorób kręgosłupa oraz układu ruchu, w tym stawów. Stosowane w niej różne metody masażu pozwalają na precyzyjne dotarcie w te miejsca ciała, w których zlokalizowany jest ból oraz przywrócenie im sprawności i zniwelowanie odczuwania bólu. Celem terapii manualnej jest także przywrócenie pełnej ruchomości stawów oraz odblokowanie zablokowanych odcinków kręgosłupa.

Terapia manualna jest stosowana u osób dotkniętych chorobami nerwowo-mięśniowo-szkieletowymi i chętnie korzystają z niej takie dziedziny, jak m. in. ortopedia, reumatologia, neurologia, fizjoterapia oraz rehabilitacja. Kluczem do sukcesu jest dobór odpowiednich technik masażu oraz ćwiczeń leczniczych, które mają za zadanie przywrócić pacjentowi jak najlepszą sprawność oraz wyeliminować dolegliwości bólowe towarzyszące schorzeniom kręgosłupa. Co najważniejsze, terapia manualna kręgosłupa jest w pełni bezpieczna i praktycznie bezbolesna dla pacjenta.

Terapia manualna kręgosłupa w Krakowie. Co warto wiedzieć o tej metodzie rehabilitacji?

Wskazania i przeciwwskazania do przeprowadzenia terapii manualnej kręgosłupa

Terapia manualna może zostać zastosowana dla różnego rodzaju problemów z kręgosłupem. Doskonale sprawdza się u osób cierpiących na bóle zlokalizowane w plecach, w tym bóle kości ogonowej oraz odcinka krzyżowego i lędźwiowego kręgosłupa. Terapia manualna jest zalecana także dla osób cierpiących na zaburzenia napięcia mięśni okolic miednicy, rwę kulszową, wady postawy i inne dolegliwości. W celu oceny wskazań do przeprowadzenia zabiegów zaleca się skorzystać z usługi terapia manualna kręgosłupa Kraków oferowaną przez wybrany ośrodek fizjoterapii.

Terapia manualna kręgosłupa jest metodą bezpieczną, jednak nie wszyscy pacjenci mogą się jej poddać. Najpopularniejszych przeciwwskazaniem do jej wykonania są żylaki odbytu, choroby organiczne końca dróg pokarmowych, osteoporoza w zaawansowanym stadium oraz problemy z krzepliwością krwi. Terapii manualnej nie przeprowadza się także u kobiet w ciąży.

Terapia manualna kręgosłupa Kraków w praktyce – jak przygotować się do zabiegu?

Pierwsza wizyta w ośrodku rehabilitacyjnym polega na przeprowadzeniu z pacjentem szczegółowego wywiadu oraz zapoznaniu się z dokumentacją medyczną. Chcąc skorzystać z usługi terapia manualna kręgosłupa kraków warto mieć ze sobą wyniki badań kręgosłupa, zdjęcia rentgenowskie oraz rezonans magnetyczny. Lekarz po zapoznaniu się z dokumentacją oraz ocenie poruszania się pacjenta wybierze najlepszą dla niego terapię, która pozwoli zniwelować dolegliwości bólowe oraz przywrócić dobrą sprawność ruchową.