Stomatolog – czy jest się czego bać?

Strach przed wizytą u dentysty towarzyszył zapewne każdemu, kogo dotknął ból zęba. Większość Polaków żywi obawy związane z leczeniem stomatologicznym, a niektórzy wpadają w panikę z tego powodu. Czy rzeczywiście jest to uzasadnione i jest się czego bać?

Strach przed dentystą – skąd się bierze?

Strach przed wizytami w gabinecie stomatologicznym ma różne przyczyny. Najczęściej powodem są nieprzyjemne doświadczenia, np. z dzieciństwa. Wpływ na taki stan rzeczy mają również stereotypy funkcjonujące w społeczeństwie oraz opowieści przekazywane przez starsze pokolenia. Inna sprawa to taka, że wielu pacjentów z udaniem się do lekarza zwleka do ostatniej chwili – kiedy ból zęba nie pozwala już normalnie funkcjonować. Osoby, którym leczenie dentystyczne kojarzy się wyłącznie z dyskomfortem i cierpieniem, są wręcz przerażone. Często towarzyszy im drżenie rąk i ból głowy, a w skrajnych przypadkach mogą wystąpić omdlenia, wymioty czy biegunka. Tymczasem w praktyce nie taki diabeł straszny, jak go malują, a strach przed dentystą można pokonać.

Większa świadomość pomaga pozbyć się obaw

Współczesna stomatologia jest wysoko rozwiniętą dziedziną medycyny. Zastosowanie znajdują w niej świetne jakościowo materiały oraz nowoczesne techniki, dzięki którym możliwe jest uśmierzenie bólu i przeprowadzenie najbardziej skomplikowanych zabiegów. Warto mieć zatem świadomość, że przeciągu ostatnich dwóch, trzech dekad sporo się w tym zakresie zmieniło – oczywiście na plus. Odpowiednio dobrane środki znieczulające podawane już w niewielkich ilościach sprawiają, że pacjent nie czuje bólu.

Poszukaj świetnego stomatologa

Dobry dentysta to taki, który wzbudza zaufanie i jest wysoko wykwalifikowanym specjalistą. Nie ocenia on pacjentów i nie obwinia za stan uzębienia. Chętnie odpowiada na wszystkie pytania i tłumaczy, jak będzie przebiegało leczenie. Bierze pod uwagę zarówno finansowe możliwości pacjenta, jak i jego próg bólu. Jest sympatyczny i delikatny, a metodę leczenia dobiera pod kątem konkretnego przypadku. To wszystko skutkuje tym, że każda kolejna wizyta staje się dla pacjenta łatwiejsza do zniesienia.

Stomatolog – czy jest się czego bać?

Zadbaj o pozytywne nastawienie

Obecnie stomatologia oferuje mnóstwo możliwości, jeśli chodzi o leczenie pacjentów. Niemniej wielu z nich zupełnie niepotrzebnie nakręca się negatywnie przed wizytą w gabinecie lekarskim. To nie pomaga w pokonaniu strachu, a wręcz przeciwnie – jedynie go potęguje. Przed udaniem się do dentysty warto np. poczytać ulubioną książkę czy posłuchać relaksującej muzyki. Poza tym zawsze należy stosować się do zaleceń dentysty.

Profilaktyka ma znaczenie

Stomatologia kładzie bardzo duży nacisk na działania o charakterze profilaktycznym. Składają się na nie przede wszystkim odpowiednio zbilansowana dieta, prawidłowa higiena jamy ustnej oraz regularne wizyty w gabinecie dentystycznym. Dzięki temu da się uniknąć poważnych problemów z zębami, ponieważ choroby zostają w porę wykryte, a ubytki są na bieżąco leczone.

Artykuł powstał we współpracy z centrum medycznym świadczącym usługi z zakresu: stomatologia Zielonki.