O czym może świadczyć ból piersi?

Ból piersi może mieć naprawdę wiele przyczyn. Często mogą być one zupełnie niegroźne (np. ból może być związany z wahaniem się poziomu estrogenu i progesteronu) niekiedy jednak ból piersi może wymagać pilnej konsultacji lekarskiej. Kiedy zatem należy bezwzględnie udać się z tego rodzaju bólem do ginekologa? Jakie są najczęstsze przyczyny bólu piersi?

Przyczyny bólu piersi.

Należy podkreślić, że kobieta podczas cyklu miesiączkowego może odczuwać ból piersi. Tego rodzaj ból lub dyskomfort ustępuje natomiast w trakcie miesiączki lub bezpośrednio po jej wystąpieniu i zaliczany jest do objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Jest to tak zwany ból cykliczny. Przyczyną niecyklicznego bólu piersi może być natomiast uraz piersi. Ból piersi może pojawić się też na skutek zbyt intensywnego wysiłku fizycznego albo z powodu noszenia zbyt obcisłego stanika. Taki ból mogą wywoływać również torbiele i włókniaki, czyli łagodne guzki sutków, które to uciskają struktury nerwowe gruczołów. W niektórych sytuacjach niestety ból piersi może być spowodowany złośliwymi zmianami nowotworowymi, dlatego też tak ważne jest profilaktyczne badanie piersi w tym regularne samobadanie. Pamiętajmy także, że ból piersi to też często wczesny objaw ciąży. Wiele kobiet może odczuwać ból piersi w trakcie laktacji. Warto także podkreślić, że z tego rodzaju bólem kobiety mają do czynienia również w okresie pokwitania i przekwitania.

O czym może świadczyć ból piersi?

Niepokojące objawy towarzyszące bólowi piersi.

Jeżeli kobiet odczuwa ból piersi a dodatkowo wyczuwa na piersi guzek powinna skontaktować się z lekarzem ginekologiem, który postawi diagnozę i zdecyduje o dalszym leczeniu. Na wizytę do ginekologa należy się także wybrać, jeżeli bólowi piersi towarzyszy wysoka temperatura lub wyciek wydzieliny z brodawki np. ropnej lub krwistej. Powodem do niepokoju mogą być również takie objawy jak: powiększone węzły pachowe, obrzęk piersi i ich zaczerwienienie czy też nadmierne ocieplenie piersi. Konsultacji ginekologicznej wymaga także zmiana wyglądu skóry piersi czy też wyciągnięcie brodawki.