Najlepszy wiek dziecka na pójście do przedszkola

Posłanie dziecka do przedszkola to niewątpliwie trudna decyzja dla każdego rodzica. Nie można jednoznacznie określić, jaki wiek jest na to najlepszy. Jeżeli dziecko samodzielnie korzysta z toalety, to teoretycznie nie ma przeszkód, by rozpoczęło uczęszczanie od najbliższej placówki. Oczywiście ostateczna decyzja należy do rodziców, a czasami wynika ona z faktu konieczności powrotu do pracy. Można uznać, że dzieci po ukończeniu trzeciego roku życia mogą już uczęszczać do przedszkola.

Najlepszy wiek dziecka na pójście do przedszkola

Indywidualne podejście

Oczywiście każde dziecko jest inne, nie istnieje żadna reguła. Czasami trzyletnie dziecko jest o wiele bardziej gotowe, niż takie, które jest o rok starsze. Z pewnością należy sprawdzić predyspozycje naszej pociechy i wyczuć chęci. Pierwszym symptomem wskazującym, że do tego dorósł jest podejmowanie zabaw z innymi dziećmi. Wówczas nie ma problemu z podejściem do rówieśnika lub dziecka w zbliżonym wieku i nawiązać kontakt. To również znak, że potrzebny jest kontakt z kimś innym, nie tylko domownikami. Oczywiście jest to dobra informacja, minimalizuje się dzięki temu ryzyko odsunięcia od grupy w przyszłości.

Zalety posłania dziecka do przedszkola

Zgodnie z powyższym najczęstszą przyczyną zapisania dziecka do przedszkola jest chęć powrotu do pracy. Każdy po tak zwanym odchowaniu dziecka chce wrócić do życia zawodowego i spełniać się również na tej płaszczyźnie. Nie jest to nic złego, tym bardziej, że właśnie przedszkola zapewniają na ten czas opiekę dzieciom. Oczywistym jest to, że zawsze samo podjęcie decyzji wiąże się z lękiem i niepewnością. Jednak jeżeli dziecko ma zdolności szybkiej adaptacji, najważniejsze już za nami. Od tego momentu będzie tylko lepiej. W przypadku pojawienia się symptomów zniechęcenia, należy dać dziecku trochę czasu. Przemyśli sobie wszystkie korzyści i samodzielnie zakomunikuje, że chce wrócić do przedszkola. Generalnie każdy problem można pokonać, wystarczy cierpliwość i podtrzymywanie tematu przedszkola. Sugestie są jak najbardziej mile widziane.