Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaka.

Podczas wyboru zajęć dodatkowych dla dziecka warto kierować się przede wszystkim predyspozycjami malucha. Dodatkowe lekcje powinny rozwijać pasje dziecka i co najważniejsze sprawiać mu radość. Aby nie zniechęcić dziecka pamiętajmy, że w zajęciach dodatkowych należy znać umiar, ponieważ ich zbyt duża liczba z pewnością przeciąży dziecko. Jednak odpowiednio dobrane do zainteresowań zajęcia dodatkowe w rozsądnej ilości z pewnością przyniosą dziecku wiele dobrego. Mogą np. odkryć uzdolnienia dziecka, jego predyspozycje i talenty.

Jakie zajęcia dodatkowe są odpowiednie dla przedszkolaków?

Dla dzieci w wieku przedszkolnym dobrym rozwiązaniem mogą okazać się zwłaszcza zajęcia ruchowe. Przedszkolaka możemy zapisać między innymi na taniec, rytmikę (czyli zajęcia ogólnorozwojowe dla najmłodszych) bądź lekcję pływania. Dzieci w wieku przedszkolnym dobrze odnajdują się także na zajęciach artystycznych oraz poznawczych. Możemy, więc w swojej okolicy poszukać placówki, która prowadzi zajęcia plastyczne bądź teatralne dla najmłodszych dzieci lub szkoły językowej, w której lekcje prowadzone są w formie zabawy.

Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaka.

Rodzicu pamiętaj: motywuj, nie wywieraj presji.

Każde zajęcia dodatkowe nawet te prowadzone w formie zabawy to dla dziecka pewnego rodzaju praca, która wymaga od niego zaangażowania i wysiłku, dlatego dobrze jest, kiedy rodzice doceniają nawet najmniejsze sukcesy dziecka. Nie powinno się natomiast oczekiwać od dziecka spektakularnych sukcesów. Wywieranie na dziecku presji jest niedopuszczalne. Natomiast warto dziecko odpowiednio zmotywować np. w sytuacji, gdy coś mu się nie uda, należy docenić jego wysiłek. Można w tym celu użyć zwrotu: „Widzę, że się starasz, ćwicz dalej, idzie ci coraz lepiej”. Taki rodzaj motywacji z pewnością zachęci malucha do dalszych starań, dziecko nie poczuje się wówczas zniechęcone i rozczarowane. Nigdy nie dajmy dziecku do zrozumienia, że oczekujemy od niego wygranej bądź głównej roli. Zajęcia dodatkowe nie mają na celu zaspokajania oczekiwań rodziców, powinny odbywać się w miłej atmosferze, tak aby dziecko na spokojnie i bez stresu mogło rozwijać swoje pasje.