Jak wybrać oświetlenie do domu?

Oświetlenie nie jest tylko elementem wystroju, może też wpływać na nasz nastrój i harmonogram snu. Pomaga stworzyć piękną, funkcjonalną przestrzeń. Dodatkowo podkreśla wyjątkowy charakter pomieszczenia. Nastrojowe oświetlenie wprowadza do niego relaksującą, przytulną atmosferę. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę podczas zakupów!

Moc żarówki

Lumen jest miarą jasności. Żarówki o wyższych lumenach emitują więcej światła. Pamiętaj, by nie mylić lumenów z watami, które określają, ile energii zużywana dana żarówka. Wybierając oświetlenie, zastanów się, jaką funkcję spełnia dane pomieszczenie. Pomyśl, czy potrzebujesz światła oświetleniowego, zadaniowego lub akcentującego. 

Zastanawiasz się, jak dobrać odpowiednią moc żarówek do konkretnego wnętrza? Eksperci zalecają następującą ilość lumenów: 6000-10 000 w kuchni, 5000-8000 w łazience, 3000-4000 w sypialni, 2000-4000 w salonie i 3000-6000 w jadalni. Pojedyncza żarówka może emitować od 300 do 1600 lumenów (czasami więcej). Zastanów się, ile źródeł światła przypada na każde pomieszczenie. W salonie możesz mieć od dwóch do czterech źródeł światła, podczas gdy w sypialni spokojnie wystarczą lampki nocne. 

Praktyczne światło

Oświetlenie ogólne nie tylko podkreśla charakter wnętrza, ale również pozwala wygodnie i bezpiecznie się poruszać. Z pomocą przychodzą tutaj oprawy sufitowe, takie jak wpuszczane profile LED, systemy szynowe, żyrandole. Aby wprowadzić do pomieszczenia przytulną atmosferę, zdecyduj się na diody LED o cieplejszej temperaturze barwowej.

Nastrojowe oświetlenie akcentujące

Z założenia oświetlenie akcentujące tworzy centralny punkt. Wprowadza odpowiedni nastrój, pozwala też zwrócić uwagę na konkretny element, taki jak dzieło sztuki lub roślina. Może również podkreślić unikalny element projektu, np. tekstura ściany lub ozdobna listwa. Dużą popularnością cieszą się kinkiety, które możesz ustawić pod dowolnym kątem. Jeśli chcesz oświetlić grafikę, zamontuj diody LED. Nie emitują światła UV i prawie nie wydzielają ciepła, dlatego nie musisz się martwić, że zniszczą obraz lub fotografię.

 %IMG%

Idealne światło do pracy 

Z kolei oświetlenie zadaniowe musi ograniczać odblaski i powinno być wystarczająco jasne, aby zapobiec zmęczeniu oczu. Dzięki temu sprawdzi się idealnie podczas czytania, gotowania, nauki i pracy. Pamiętaj, by dopasować go do swoich potrzeb. Największą popularnością cieszą się tutaj lampki nocne i lampy stołowe. Zwróć uwagę, czy możesz je swobodnie regulować. Lampkę należy postawić z boku, by zmniejszyć odblaski i ograniczyć cienie. Stylowe oświetlenie w Krakowie z pewnością przypadnie Ci do gustu.

 Jak wybrać oświetlenie do domu?

Temperatura barwowa światła

Kiedy już się zorientujesz, jakie są rodzaje oświetlenia i ile lumenów potrzebujesz, pomyśl o temperaturze barwowej żarówek. Wspomniany parametr mierzy się w kelwinach. Waha się od około 1000 do 10000. Im niższa wartość w Kelwinach, tym cieplejsze światło. Warto tutaj pomyśleć o ogólnej estetyce pomieszczenia. Ciepło światło wprowadza przytulną, relaksującą atmosferę. Z kolei chłodne żarówki lepiej sprawdzą się w oświetleniu zadaniowym. Sprzyjają koncentracji podczas nauki lub pracy.