Jak dbać o zdrowie naszych dzieci?

Zdrowie dzieci jest fundamentalną wartością dla wszystkich rodziców. Uaktualniona Piramida Zdrowego Żywienia i Stylu Życia Dzieci i Młodzieży mówi, że samo zdrowe żywienie nie wystarczy, by dzieci cieszyły się dobrym zdrowiem i uniknęły zachorowań na nadwagę czy otyłość. Jakie zatem zasady przestrzegać, by dzieci rosły zdrowo i rozwijały się prawidłowo?

Nowa Piramida Żywienia i Stylu Życia

Niedawno zostały uaktualnione zalecenia zdrowotne dedykowane dzieciom i młodzieży w przedziale wiekowym od 4 lat do uzyskania pełnoletności. Zostało to dokonane przez specjalistów z Instytutu Żywności i Żywienia (IŻŻ) w trakcie trwania IV Narodowego Kongresu Żywieniowego, który miał miejsce w styczniu 2020 roku w stolicy Polski. Zmiany te dotyczą nie tylko dzieci i młodzież, a przede wszystkim ich rodziców, bo to oni odpowiadają za prawidłowe kształtowanie się zdrowia ich dzieci oraz wszystkich nauczycieli, dyrektorów i intendentów, którzy pełnią odpowiedzialność za żywienie, odbywające się we wszystkich placówkach oświatowych.

Jak dbać o zdrowie naszych dzieci?

Co robić, by dzieci rozwijały się zdrowo?

Po pierwsze trzeba dbać o regularne posiłki. Powinno ich być 5. Warto dbać także o odpowiednie nawodnienie organizmu dziecka i dbanie o higienę jamy ustnej po każdym posiłku. W diecie powinno znajdować się wiele różnych warzyw i owoców, najlepiej sezonowych, surowych i jak najmniej przetworzonych oraz produktów zbożowych (pełnoziarnistych). Ważne jest także picie odpowiedniej ilości mleka dziennie (3-4 szklanki) lub zamienianie ich z jogurtami naturalnymi, kefirami czy serami. Z mięsa najlepiej wybierać to jak najbardziej chude, ryby, jaja oraz nasiona roślin strączkowych. Dzieciom nie powinno podawać się słodkich napojów oraz słodyczy. Potrawy dla dzieci nie powinny być dosalane.

Oprócz diety należy dbać także o aktywność fizyczną, gdyż nie od dziś wiadomo, że "w zdrowym ciele, zdrowy duch". Trzeba dbać o jak najmniejsze przebywanie przed urządzeniami elektronicznymi – maksymalnie dwie godziny dziennie. Ponadto, warto dbać o dobry sen i regularne monitorowanie stanu wagowego.