Wpływ nauki zdalnej na dzieci

Poziom szkolnictwa Polskiego znacznie spadł w momencie wprowadzenia nauki zdalnej. Wybuch pandemii spowodował, że podstawa programowa zostanie znacznie ograniczona. Ponadto wprowadzenie nauki zdalnej nie przynosi pozytywnych rezultatów. Warto więc pochylić się nad tym jaki wpływ ma na dzieci i młodzież szkolną.

Nauczanie zdalne

Ta forma nauki nie jest specjalnie aprobowana ani przez osoby uczące się, ani przez uczących. Nauka online odcisnęła dużo piętno na rodzicach, gdyż trud nauczania w dużej mierze spadł na ich barki. Oczywistym faktem jest to, że lepsze takie rozwiązanie, aniżeli całkowite zaprzestanie uczenia się. Jednak nie sposób zauważyć, że lekcje online wywołują sporo kontrowersji. Wiele rodzin, w których znajduje się więcej dzieci szkolnych skarży się na problem ze sprzętem elektronicznym. Nie w każdej rodzinie na jedną osobę przypada jeden komputer. Jest to dość rzadko spotykane.

Nauka zdalna a młodsze dzieci

Rozpoczęcie edukacji szkolnej jest dość dużym przeżyciem w życiu dziecka. Dla wielu jest to dość stresujące. Dodatkowym źródłem stresu jest nauka zdalna, gdyż do końca nie zaadaptowały się w środowisku szkolnym, a już zostały przerzucone na system online. Nauczanie zdalne dzieci z klas I-III jest wyjątkowo trudne. Rolę nauczyciela w ich przypadku przejmują rodzice, którzy muszą jednocześnie pogodzić kilka obowiązków.

Wpływ nauki zdalnej na dzieci

Nauka zdalna a dzieci starsze

W starszych klasach nauczanie zdalne jest już całkiem inne. Tutaj dzieci są obyte z komputerami, a nauczyciele już w inny sposób komunikują się z uczniami z klas 4-8. Jednak poziom nauczania i jego efekty nie są już tak optymistyczne. Potęgujące zaległości potrafią przysporzyć uczniom wiele problemów.

Nauka zdalna a młodzież

W tej grupie wiekowej też występują negatywne efekty wprowadzenia nauczania zdalnego. Głównie cierpią osoby, przygotowujące się do egzaminów. Towarzyszy im ciągła niepewność, ciągłe zmiany dotyczące terminu, formy czy zakresu materiału, który do końca nie został opanowany. Tutaj ogromna rola nauczycieli, by dbać o to, by zaległości się nie nawarstwiały.