Najczęściej spotykane problemy kręgosłupa

Na tą dolegliwość skarży się coraz więcej osób, najczęściej słyszą to lekarze prowadzący danego pacjenta. Problemy z kręgosłupem często utrudniają codzienne funkcjonowanie. Typowym problemem z kręgosłupem jest odczuwany ból, prócz tego spotyka się kilka innych objawów.

Przyczyny problemów z kręgosłupem

Choroba ta spotyka wiele osób. Kręgosłup pełni bardzo poważną funkcję, to dzięki niemu człowiek pozostaje w pozycji wyprostowanej. Wraz z upływem czasu, jak wszystko odczuwa zużycie, tak i kręgosłup. Osłabiają się kości, stawy, więzadła i wszystkie mięśnie człowieka. Proces ten prowadzi do coraz systematyczniejszego odczuwania bólu, a także innych objawów towarzyszących.

Najczęściej spotykane problemy kręgosłupa

Typowe schorzenia kręgosłupa

Jednym z nich jest zwyrodnienie kręgosłupa, które powstaje na skutek niedoboru aktywności fizycznej bądź zbyt dużej wagi. Wpływ mają także uwarunkowania genetyczne. Pozycja bierna powoduje zmniejszanie się płynu maziowego w kręgosłupie, co prowadzi do większego tarcia chrząstek, a następnie do jej małych urazów. Uszkadzają się także kości. Przy tej chorobie należy spać na twardym podłożu. Inną dolegliwością związaną z kręgosłupem jest zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. Klasyfikuje się ją do chorób reumatycznych. W pierwszym stopniu zaawansowania po przebudzeniu odczuwa się ból w dole kręgosłupa, a później stopniowo obejmują wyższe części kręgosłupa. Nie ma metody, która by chroniła przed wystąpieniem tej choroby. Leczenie polega na utrzymywaniu elastyczności kręgosłupa. Dyskopatia jest częstym problemem dotykających wiele osób. Potocznie zwana wypadaniem dysku. W rzeczywistości ulegają one przemieszczeniu tylko częściowym, a nie całkowitym jak wskazuje nazwa. Bardzo często dotyka ona szyjnego i lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Chorobę wywołują zbyt delikatne mięśnie grzbietowe, wady postawy, urazy powstałe na skutek mechanicznego uderzenia oraz nadwaga. Osteoporoza jest także często diagnozowaną chorobą. To nadmierna łamliwość kości oraz redukowanie wzrostu. Dotyka ona głównie starsze osoby, ponieważ wynika to z utraty wapnia przez kości.