Organizacja pracy zdalnej w domu

Organizacja pracy zdalnej w domu

Organizacja pracy zdalnej w domu często jest dość skomplikowana, ponieważ może rozpraszać nas wiele rzeczy. Ważne, by ustalić harmonogram pracy z naszym szefem, ale również domownikami. Praca zdalna ma również swoje plusy, ponieważ jest elastyczna i często liczy się wykonany na czas projekt, czy zlecenie, a nie czas pracy, jaki musimy „odbębnić”.

Organizacja pracy zdalnej w domu

Jak najlepiej zorganizować pracę zdalną w domu?

Organizacja pracy zdalnej w domu wcale nie musi być trudne. Ustalmy odgórnie nasze godziny pracy, by poczuć, że faktycznie pracujemy. Starajmy się w tych godzinach nie wykonywać innych zbędnych czynności, tylko skupić się na wykonaniu zadania. Możemy oczywiście robić przerwy, ale również pilnujmy ich czasu. Jeśli w trakcie wykonywania jakiegoś projektu zdarzy się, że musimy wyjść z domu, by coś załatwić, postarajmy się jak najszybciej wrócić do domu i dokończyć powierzone nam zadanie. Pamiętajmy, że nasza część pracy wpływa również na pracę naszego zespołu. Starajmy się, by plan nie był zachwiany przez nasze ciągłe odkładanie pracy na później. Warto z domownikami ustalić godziny pracy i podzielić się z partnerem w opiece nad dzieckiem lub osobą, która tego wymaga. Pracę przełóżmy na taki czas, kiedy będzie możliwe pełne skupienie się wyłącznie na niej. Dzięki temu znacznie szybciej wykonamy powierzone nam zadanie.

Organizacja pracy zdalnej w domu

Miejsce do pracy

Bardzo ważne jest również wykorzystanie własnego miejsca do pracy. Powinno być ono dostosowane do naszych potrzeb i w miarę możliwości nieco oddzielone od pomieszczeń o innym przeznaczeniu. Bardzo złym pomysłem jest praca np. w łóżku lub na sofie, na której wypoczywamy, ponieważ takie miejsce zbyt mocno kojarzone są z wypoczynkiem. Idealnym rozwiązaniem, jest wygospodarowanie choć niewielkiego miejsca na biurko, przy którym będziemy mogli pracować w spokoju. Ważne, by nie stało ono w przejściu między pokojami, czy w miejscu, gdzie inne osoby mogą nam przeszkadzać. Osobny gabinet często nie jest możliwy do stworzenia w niewielkim mieszkaniu, więc znalezienie miejsca np. w salonie może być pewnych kompromisem.