Obrączki ślubne - jak wybrać i na co zwracać uwagę?

Obrączki ślubne to od zawsze symbol wierności, miłości i trwałości. Stanowią one przypomnienie o małżeńskiej przysiędze i wyjątkowości dniu ślubu. Ich wyborowi warto więc poświęcić nieco więcej czasu. Obrączki muszą być bowiem estetyczne i trwałe. Na co warto zwrócić uwagę podczas ich zakupu? Co w tym przypadku ma największe znaczenie? W poniższym artykule pomagamy znaleźć odpowiedź na te nurtujące pytania.

Żółte złoto to nie jedyny wybór

Klasyczne obrączki ślubne wykonane są z żółtego złota. Jednak nie jest to oczywiście jedyne możliwe rozwiązanie. Ciekawie prezentują się obrączki ze złota białego. To najczęściej stop złota z cynkiem i niklem, rzadziej palladem czy srebrem. Są także i stopy bez udział niklu, na który wiele osób jest uczulonych. Tego typu białe złoto na pierwszy rzut oka przypomina drogą platynę. Często jest ono rodowane, a przy tym jest twardsze niż złoto żółte. Takie obrączki ślubne są więc bardzo wytrzymałe.

Coraz większą popularnością cieszy się złoto różowe. Jest ono wynikiem dodania do stopu miedzi. Za taką biżuterią przepadają jednak przede wszystkim kobiety. Obrączki rzadko wykonuje się natomiast ze srebra, gdyż jest to materiał mniej wytrzymały. Tym samym nie powinien być symbolem trwałości i wierności.

Najdroższe są zdecydowanie modele wykonane ze wspomnianej już platyny. Masa platyny jest przy tym większa niż masa złota, co sprawia, że takie obrączki są ciężkie i jednocześnie drogie. Bardzo wytrzymałe są natomiast również obrączki tytanowe. To metal, który nie powoduje alergii i jest stosunkowo niedrogi. Wiele osób nie przekonuje jednak jego ciemna, charakterystyczna kolorystyka.

Obrączki ślubne - jak wybrać i na co zwracać uwagę?

Rozwiązania niepowtarzalne

Wiele osób chce, aby ich obrączki ślubne były oryginalne i naprawdę efektowne. W takiej sytuacji zdecydować się można na modele ozdobione diamentami czy brylantami, bądź też nietypowym grawerem. Dzisiaj na obrączkach umieszcza się już nie tylko datę ślubu czy imię drugiej połówki, ale i odcisk palca bądź rytm serca. Taka biżuteria jest niepowtarzalna, bo przygotowywana na specjalne zamówienie.

Co ciekawe, obrączki z dodatkiem diamentów są nie tylko efektowne pod względem wizualnym, ale i wbrew pozorom, bardzo wygodne. W praktyce diamenty często umieszczane są w kanale znajdującym się w metalu. Wówczas są chronione przed uszkodzeniami mechanicznymi i nie przeszkadzają w codziennych czynnościach.

O czym jeszcze trzeba pamiętać, wybierając obrączki ślubne?

Kluczem do sukcesu jest wybranie przede wszystkim odpowiedniego rozmiaru obrączek. Ludzkie dłonie zmieniają swój rozmiar nieznacznie w zależności od pory roku czy pory dnia. Rano i wieczorem palce są na ogół spuchnięte. Nie należy więc wybierać obrączek dopasowanych na styk, bo może potem wystąpić problem z ich ściągnięciem. Najczęściej dobrym wyborem są obrączki z soczewką, które przylegają do palca na mniejszej powierzchni. Są komfortowe w noszeniu i znacznie zmniejszają ryzyko ewentualnego odparzenia.

Partnerem materiału jest EVITA – oferująca obrączki ślubne Kraków.