Najważniejsze wydarzenia kulturalne w Krakowie

Kraków to miasto słynące z ogromnej liczby wydarzeń kulturalnych, które każdego roku przyciągają tysiące uczestników. Składa się na to olbrzymia historia tego miasta, ale też masa obiektów infrastrukturalnych, zdolnych pomieścić naprawdę spore ilości osób. Dodatkowo, mieszka tu ogrom ludzi niezwykle otwartych na kulturę, przez co wielu organizatorów decyduje się na stworzenie określonego wydarzenia właśnie w tym regionie Małopolski.

Noc muzeów – niezwykła atrakcja Krakowa

Każdego roku, na jedną noc otwierają się wszystkie muzea w całym Krakowie. Wyjątkowo, wstęp do nich jest wtedy darmowy, a wielu przyjezdnych decyduje się pokonać setki kilometrów właśnie w celu dotarcia na to jakże ważne wydarzenie kulturalne. Ogromną popularnością cieszy się wtedy Muzeum Narodowe, będące najbardziej rozpoznawalnym zbiorem dzieł sztuki nie tylko w samym mieście, ale nawet w południowej części Polski.

Najważniejsze wydarzenia kulturalne w Krakowie

Wianki w Krakowie – znakomita atrakcja dla całych rodzin

W każdą ostatnią sobotę czerwca na Bulwarach Wiślanych odbywa się impreza, nazywana inaczej Wiankami. Zwyczaj organizowania takich uroczystości sięga jeszcze czasów pogańskich, kiedy to właśnie podczas najkrótszej nocy w roku decydowano się rozpalać wielkie ogniska, pleść wianki i śpiewać pieśni. Z czasem, geneza obchodzenia Wianków nieco się zmieniła, jednak wciąż da się posłuchać dobrej muzyki przy obecności napojów wyskokowych. W ten wieczór nie tylko na bulwarach, ale również na plantach i rynku gromadzi się wiele osób, chcących spędzić czas w przyjaznej atmosferze.

Parada Smoków w Krakowie – huczne wydarzenie nad Wisłą

Każdego roku, na przełomie maja i czerwca na krakowskich bulwarach organizowane są tzw. Smoki. Wydarzenie to stało się już niemal tradycją dla wszystkich mieszkańców województwa małopolskiego, a genezą jest oczywiście symbol Smoka Wawelskiego. To widowisko obfitujące w niesamowitą oprawę świetlną, doskonałą muzykę oraz pokaz latających smoków nad Wisłą. Bohaterowie wydarzenia przez cały rok przygotowują projekty swoich smoków, aby wzbudzić zachwyt u wszystkich uczestników tego wydarzenia.