Termoizolacja poddasza – sposób na mniejsze rachunki!
Nawet 30 procent ciepła może uciekać z domu przez złą izolację poddasza. To z kolei powoduje dużo większe rachunki za ogrzewanie. Mieszkańcy Krakowa są szczególnie narażeni na koszty, ponieważ zakaz ogrzewania paliwami stałymi zmusza ich często do korzystania z droższych źródeł energii cieplnej. Jednym z rozwiązań, które mogą obniżyć rachunki za ogrzewanie, jest odpowiednie ocieplenie stropu lub poddasza. Jak to zrobić i jakich użyć do tego materiałów?
Ocieplenie poddasza – jak to zrobić?
Metoda ocieplenia poddasza zależy przede wszystkim od tego, czy mamy do czynienia z poddaszem użytkowym, czy poddaszem nieużytkowym. Jeśli na poddaszu znajdują się pomieszczenia mieszkalne albo jeśli chcemy wraz z termoizolacją przystosować poddasze do zamieszkania, obok ocieplenia trzeba będzie wykonać również zabudowę z płyt karton-gipsowych. Poddasze nieużytkowe można ocieplić, poprzez ułożenie termoizolacji na stropie.
Jak widać, izolacja stropu jest prostsza, a tym samym tańsza. Natomiast ocieplenie poddasza mieszkalnego wiąże się z koniecznością zakupu większej ilości materiałów. Trzeba bowiem zaopatrzyć się nie tylko w materiał izolacyjny, którym najczęściej jest wełna mineralna, ale także w stelaże, folie paroizolacyjne i płyty gk i wszystkie niezbędne do instalacji ocieplenia elementy.
Materiały do termoizolacji – wełna mineralna
Ocieplenie poddasza powinno mieć przynajmniej 20 centymetrów grubości. Materiałem, który cieszy się obecnie największą popularnością zarówno przy ociepleniu stropu, jak i poddasza użytkowego, jest wełna mineralna. Na jej korzyść przemawiają nie tylko wysokie parametry izolacyjne, ale także stosunkowo łatwy montaż, ognioodporność, świetna izolacja akustyczna i trwałość użytkowania. Wełna mineralna występuje w postaci wełny szklanej i wełny skalnej.
Wełna skalna jest lepszym i dlatego nieco droższym materiałem izolacyjnym. O tym, jakie dokładnie parametry posiada wełna skalna, można przeczytać na skalnawelna.com.pl
. Wełna szklana dostępna jest zazwyczaj w postaci rolek. Natomiast wełna skalna jest formowana w łatwe w montowaniu płyty. Co istotne, wełna skalna dobrej jakości zachowuje swoje parametry nawet przez ponad 50 lat!
Montaż ocieplenia
Samodzielne ocieplenie stropu nie jest żadnym problemem. Wystarczy po prostu ułożyć ocieplenie na stropie. Najczęściej stosuje się dwie warstwy ocieplenia, które powinny być położone na zakładkę, tak, aby nachodziły na siebie, żeby zniwelować ewentualne mostki termiczne.
Ocieplenie poddasza użytkowego z pomocą np. wełny skalnej jest nieco trudniejszym zadaniem i bardzo często w tym celu zatrudnia się ekipy budowlane. Można jednak spróbować zrobić to samodzielnie. W tym celu trzeba jednak zapoznać się z zasadami ocieplenia poddaszy użytkowych, dzięki którym termoizolacja będzie spełniała swoją funkcję.
Ocieplenie poddasza pozwala skutecznie ograniczyć straty ciepła. Nie można jednak zapomnieć również o izolacji pozostałych elementów konstrukcji budynku – przede wszystkim ścian zewnętrznych. Warto zadbać również o to, aby okna w budynku posiadały niskie współczynniki przenikania ciepła.