Monitoring jakości powietrza i jego wpływ na zdrowie ludzkie

Sprawdzanie jakości powietrza odgrywa bardzo ważną rolę w dzisiejszych czasach. Każdy z nas troszczy się o zdrowie swoje i najbliższych. Zanieczyszczone powietrze wpływa negatywnie na samopoczucie i może prowadzić do powstania wielu przewlekłych schorzeń górnych dróg oddechowych. Dodatkowo miło jest wyjść na prawdziwie świeże powietrze i rozpocząć aktywność fizyczną, która przynosi wiele korzyści.

Monitoring jakości powietrza i jego wpływ na zdrowie ludzkie

Cel prowadzenia monitoringu jakości powietrza

Wraz ze wzrostem świadomości społeczeństwa na temat zanieczyszczenia powietrza, nagminnie pojawiające się smogu powstały specjalne aplikacje. Dzięki nim możliwy staje się monitoring jakości powietrza w czasie rzeczywistym. Wystarczy wybrać swoją lokalizację, by otrzymać kompleksowe dane. Pochodzą one z wielu czujników rozmieszczonych w różnych miejscach w całej Polsce. Zanieczyszczenie powietrza jest tym większym zagrożeniem, iż nie jest widoczne gołym okiem, lecz odbija się na zdrowiu ludzi. Dlatego monitoring jakości powietrza jest bardzo potrzebny, aby móc bez ryzyka wyjść na zewnątrz, na spacer z całą rodziną. Pierwsze czujniki zostały zamontowane w 2017 roku, obecnie na mapie pojawiają się kolejne, w większości są umieszczone w miastach. Problem zanieczyszczonego powietrza nie traci na aktualności, niestety w dużej części ma na to wpływ społeczeństwo, a właściwie szkodliwe nawyki, z których ludzie nie chcą rezygnować. Oczywiście na powstawanie smogu ma wpływ również klimat, w jakim żyjemy oraz warunki pogodowe. Wystarczy bezwietrzny dzień, by wszystkie pyły i zanieczyszczenia z kominów, samochodów tworzyły nieruchomą zawiesinę, szkodliwą dla płuc. W ciepłe dni warto zrezygnować z dojazdów do pracy, czy szkoły pojazdami mechanicznymi na rzecz roweru.

W jaki sposób zniwelować ryzyko wdychania zanieczyszczonego powietrza?

Monitoring jakości powietrza w najbliższej okolicy to jeden ze sposobów ograniczania wdychania zanieczyszczeń. Jednak istnieją sytuacje, kiedy wyjście na zewnątrz w mało sprzyjających warunkach jest konieczne. Wówczas warto zaopatrzyć się w profesjonalną maseczkę antysmogową wyposażoną w odpowiednie filtry. Należy również pamiętać, iż zanieczyszczone powietrze przedostaje się do naszych domów, przez otwarte okna. Nie ma konieczności rezygnacji z wietrzenia pomieszczenia, lecz rozważyć zakup specjalnego oczyszczacza powietrza. Dotyczy to nie tylko naszych domów, ale również szkół, przedszkoli oraz zakładów pracy, w których przebywamy przez większą część dnia. Ciekawym i skutecznym rozwiązaniem jest także przenośny miernik smogowy, który jak sama nazwa wskazuje możemy zabrać w dowolne miejsce. Dzięki niemu możliwe jest zmierzenie stężenie pyłu PM2.5 i PM10. Ich wdychanie znacznie zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory płuc i pozostałych organów górnych dróg oddechowych. Monitoring jakości powietrza przynosi wiele udogodnień dla każdego, gdyż ma to realny wpływ na nasze zdrowie. Z pewnością docenią to osoby w każdym wieku, nie tylko starsze. Warto pomyśleć o przyszłości nie tylko własnej, ale członków najbliższej rodziny.