Laserowe usuwanie przebarwień
Przebarwienia są związane z wysokim poziomem melatoniny. Najczęściej wywołane są zaburzoną gospodarką hormonalną, nadmierną ekspozycją na słońce, trądzikiem, urazem skóry, stanem zapalnym lub różnymi schorzeniami. Niektóre leki i tabletki antykoncepcyjne mogą prowadzić do plam pigmentacyjnych.
Czym jest hiperpigmentacja?
Hiperpigmentacja jest niezwykle złożonym problemem skórnym. Może być spowodowana wieloma czynnikami, takimi jak przewlekłe i/lub skumulowane uszkodzenia słoneczne, niekorzystne warunki środowiskowe, leki, hormony, stany zapalne, urazy, genetyka, łagodne guzy i nowotwory skóry. Górne warstwy skóry zawierają komórki barwnikowe, zwane melanocytami. Wytwarzają pigment zwany melaniną, który jest następnie równomiernie rozprowadzany w naskórku. W ten sposób nadaje skórze naturalny koloryt. Nadmiar pigmentu może prowadzić do “grudek”, czyli ciemniejszych przebarwień. Najnowsze badania sugerują, że pulsacyjny laser barwnikowy jest skuteczny w leczeniu hiperpigmentacji.
Jeśli masz problem z przebarwieniami, koniecznie wybierz się do dermatologa. Zdiagnozuje dolegliwość, a następnie opracuje bezpieczny i skuteczny plan leczenia. Laseroterapia przynosi świetne rezultaty w przypadku plam słonecznych, pozapalnych (ślady po trądziku, ukąszeniach owadów lub stanie zapalnym) i ostudy.
Jak leczyć melasmę?
Melasma (ostuda) jest jedną z najbardziej frustrujących dolegliwości, zarówno dla pacjentów, jak i dermatologów. To przewlekła hiperpigmentacja spowodowana wieloma czynnikami, takimi jak genetyka, ekspozycja na słońce, problemy z hormonami w ciąży lub po porodzie. Niezależnie od tego, jaka jest przyczyna, ostuda może często nawracać. Leczenie musi objąć czujną ochronę przed słońcem, stosowanie kremu z wysokim filtrem, przeciwutleniacze, a także miejscowe środki dostępne bez recepty. Specjalista może również przepisać leki i zalecić zabiegi laserem w Katowicach, łagodne peelingi chemiczne lub mikrodermabrazję.
Jak wygląda zabieg?
Specjalista dokładnie oczyści problematyczny obszar i przygotuje Cię do zabiegu. Poprosi Cię o założenie okularów ochronnych. Możesz nadal widzieć błysk światła, ale nie musisz się bać o oczy. Przed zabiegiem wszystkie obszary, które nie mają być poddane działaniu lasera, zostaną przykryte. Specjalista zawsze dba o komfort i spokój pacjenta. W związku z tym da Ci znać, czego możesz się spodziewać. Zabieg można wykonać w ciągu 15 minut, w zależności od problematycznego obszaru. Zazwyczaj pojawia się po nim niewielki dyskomfort, zaczerwienie, łagodny obrzęk i/lub tkliwość w leczonym miejscu. Warto pamiętać, że wspomniane objawy szybko ustąpią.
Postępowanie po zabiegu
Zastosowanie chłodnego kompresu w ciągu pierwszych kilku godzin po zabiegu powinno zmniejszyć dyskomfort. Zapytaj lekarza, czy możesz również smarować skórę żelem z aloesu. Unikaj ekspozycji na słońce, aby zmniejszyć ryzyko przebarwień lub ciemniejszych plam pigmentacyjnych. Przed każdym wyjściem na dwór użyj kremu przeciwsłonecznego SPF 50. Pamiętaj, by nie zrywać strupków, ani drapać leczonej skóry. Zrezygnuj z gorących kąpieli, zabiegów termicznych i ćwiczeń przez kilka dni.