Krakowska kultura. Co warto o niej wiedzieć?
Kraków słynie ze swoich bogatych tradycji, kultury oraz historii. To jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów miast w Polsce, którego uroki doceniają nie tylko obywatele naszego kraju, lecz także liczni goście zza granicy. Kraków ma wiele do zaoferowania zarówno turystom, jak i swoim stałym mieszkańcom. Na terenie miasta właściwie przez cały rok organizowane są liczne wydarzenia o charakterze kulturalnym, w których udział może wziąć każda zainteresowana osoba.
Kultura w Krakowie. Z czego słynie stolica Małopolski?
Kultura w Krakowie kwitnie od wielu lat. Stolica Małopolski jest od wielu lat ważnym ośrodkiem kulturalnym i turystycznym w Europie. W 2000 r. miasto uzyskało tytuł Europejskiej Stolicy Kultury oraz Miasta Literatury UNESCO. Potwierdzają one bardzo ważną rolę, jaką Kraków odgrywa dla rozwoju kultury naszego kraju. Na terenie miasta od lat odbywają się liczne wydarzenia o charakterze kulturalnym, które przyciągają do siebie liczne rzesze zainteresowanych nimi osób. Wiele z nich zostało stworzonych z wsparciem Krakowskiego Biura Festiwalowego, które od ponad 25 lat sprawuje pieczę nad kulturalną ofertą miasta.
KBF to instytucja kultury powołana do życia w 1997 r. W pierwszych latach swojego funkcjonowania nosiła nazwę Biuro Festiwalowe Kraków 2000, którą w 2005 r. zmieniono na Krakowskie Biuro Festiwalowe. Głównym celem funkcjonowania KBF jest realizowanie i promowanie wydarzeń kulturalnych w Krakowie. Instytucja współpracuje z licznymi organizacjami i ośrodkami kulturalnymi z Polski i Europy. Z jej inicjatywy w Krakowie od lat odbywają się znane w całym kraju festiwale muzyczne, imprezy plenerowe, festiwale filmowe i wiele innych wydarzeń, które sprawiają, że kultura w Krakowie ma szansę trafić do szerokiego grona zainteresowanej jej bliższym poznaniem odbiorców.
Jakie wydarzenia kulturalne odbywają się w Krakowie?
Wiele z organizowanych przez KBF wydarzeń kulturalnych posiada cykliczny charakter, co oznacza, że odbywają się w regularnych odstępach czasu już od wielu lat. Do takich cieszących się sporym uznaniem wśród uczestników imprez należą m. in. festiwale muzyczne. Spośród nich warto wymienić m. in. europejski festiwal muzyki renesansowej i barokowej Misteria Paschalia, jeden z najbardziej znanych w Europie festiwali muzyki współczesnej Sacrum Profanum, a także Festiwal Muzyki Filmowej, który przyciąga do siebie przede wszystkim miłośników muzyki znanej z dużego ekranu.
Na osoby zafascynowane kinem czeka także Krakowski Festiwal Filmowy, a także festiwal kina niezależnego Off Camera. Miłośnicy literatury mogą natomiast wziąć udział w premierach nowych książek polskich i zagranicznych twórców oraz spotkaniach autorskich, które najczęściej odbywają się w krakowskim Pałacu Potockich. Osoby zafascynowane historią i sztuką mogą z kolei odwiedzić liczne muzea, których nie brakuje na mapie współczesnego Krakowa. Stolica Małopolski słynie nie tylko ze swojej bogatej oferty kulturalnej, lecz także smakowitych tradycji kulinarnych, z którymi można bliżej zapoznać się, odwiedzając znane i cenione krakowskie restauracje.