Krakowski Kazimierz

Będąc w Krakowie warto zwiedzić Kazimierz. Jest to bardzo piękna część Krakowa. Kazimierz niegdyś był samodzielnym miastem, ale od 1800 roku został przyłączony do Krakowa i obecnie stanowi jedna z ważniejszych atrakcji turystycznych tego miasta. Jest to dzielnica, która jest bardzo chętnie odwiedzana przez wielu turystów zarówno polskich jak i zagranicznych.

Krakowski Kazimierz

Zabytki w krakowskim Kazimierzu warte obejrzenia.

Na krakowskim Kazimierzu znajduje się wiele miejsc wartych zobaczenia. Jest tu naprawdę sporo wspaniałych kościołów. Jednym z najważniejszych obiektów sakralnych znajdujących się w tej części Krakowa jest bez wątpienia Bazylika św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa potocznie zwana kościołem Paulinów na Skałce bądź Sanktuarium św. Stanisława. W podziemiach kościoła zbudowana została tak zwana Krypta Zasłużonych, w której spoczywają miedzy innymi takie znane postacie jak: Czesław Miłosz, Jan Długosz, Stanisław Wyspiański czy też Józef Ignacy Kraszewski. Równie popularnym kościołem jest także Kościół Bożego Ciała, warto go odwiedzić ze względu na to, że znajdują się w nim największe w całym Krakowie organy, które składają się z dwóch części organów bocznych i głównych. Jest to instrument, który warto zobaczy. Odwiedzają krakowski Kazimierz można również zwiedzić takie zabytki jak: Kwartał św. Wawrzyńca czy też najstarszy cmentarz żydowski w Krakowie zwany cmentarzem Remuh.

Festiwal Kultury Żydowskiej w krakowskim Kazimierzu.

Przez wiele wieków Kazimierz był miejscem, w którym przenikały się ze sobą kultury żydowska i chrześcijańska, bowiem mieściła się tam dzielnica żydowska. W krakowskim Kazimierzu, co roku latem, począwszy od 1988 roku, odbywa się znany na cała Polskę Festiwal Kultury Żydowskiej. Wydarzenie to stanowi doskonała okazje do promowania dzielnicy. Festiwal trwa 10 dni i ma na celu zaprezentowanie jak piękna i różnorodna jest kultura żydowska. Na festiwal ten licznie przybywają turyści nie tylko z Polski, ale z całego świata, ponieważ jest on znany i ceniony również poza granicami naszego kraju.