Na czym polega artroskopia barku?

Artroskopia barku wykonywana jest po to, by ocenić wnętrze stawu barkowego. Wykonuje się go poprzez niewielkie nacięcie, a kolejno następuje wprowadzenie specjalistycznego endoskopu. Dzięki temu możliwa jest diagnoza przyczyny dolegliwości występującej w obrębie stawu barkowego. Zabieg ten nie wymaga zbyt długiej rekonwalescencji, ponieważ nie jest to zbyt inwazyjna ingerencja.

Zabieg artroskopii barku

Osoby, które przechodzą ten zabieg otrzymują znieczulenie miejscowe. Zdarzają się przypadki, w którym zasadne jest zastosowanie znieczulenia ogólnego. Podczas zabiegu wykonuje się małe nacięcie skóry o szerokości około 5mm, a następnie wprowadza się specjalistyczny płyn, którego celem jest naciągnięcie torebki stawowej po to, by obraz wewnętrznego stawu barkowego był wyraźniejszy.

W trakcie artroskopii dokonuje się badania wielu struktur stawu barkowego, a w tym ścięgna stożka rotatorów, chrząstki, obrąbka stawowego lub ścięgien. Podczas niej jest także możliwe wykonanie diagnostyki stawu barkowego, przeprowadzenie zabiegu oraz likwidacja przyczyny bólu. Lekarz dokonujący artroskopię barku jest w stanie naprawić struktury, które uległy destrukcji. Najczęściej w trakcie jej dokonuje się wygładzania zdeformowanych elementów chrząstki stawowej oraz usunięcie nieodpowiednio przerośniętej błony maziowej. Pozytywnym aspektem artroskopii jest to, że nie jest to inwazyjna ingerencja. Po niej na skórze pacjenta pozostaje mała blizna, a okres rekonwalescencji jest niezwykle krótki i zapewnia błyskawiczny powrót do codziennych aktywności.

Na czym polega artroskopia barku?

Jakie kroki podjąć przed zabiegiem?

Przed artroskopią należy wykonać szczepienie przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, by zapobiec infekcji jaka mogła by się pojawić w czasie zabiegu. Ponadto obowiązkowe jest wykonanie podstawowych badań takich jak morfologia krwi, oznaczenie grupy krwi, analiza moczu, pomiar stężenia glukozy, wykonanie prób wątrobowych, badanie EKG oraz zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej. Osoby przewlekle chorujące na inne choroby muszą powiadomić o tym lekarza w celu wykonania dodatkowych badań.