Co zabrać na wycieczkę w góry?

Weekendowe wypady w góry mogą pomóc Ci uciec przed miejskim zgiełkiem. Musisz jednak przygotować plan, zwłaszcza jeśli chodzi o właściwe pakowanie. W górach jest chłodniej niż na niższych wysokościach, dlatego zadbaj o właściwy sprzęt, odzież i akcesoria. Zobacz, jak przygotować się na górską wędrówkę.

Jedzenie i picie

Wlej wodę do bidonu i pij ją podczas wspinaczki. Utrzymując odpowiednie nawodnienie organizmu, możesz uniknąć choroby wysokościowej. Z drugiej strony zrezygnuj z alkoholu. Nie tylko odwadnia organizm, ale również utrudnia aklimatyzację. 

Zanim wybierzesz się w góry, przyzwyczajaj się do picia dużej ilości wody. Na wysokościach powinieneś sięgać po nią częściej niż zwykle, bez względu na Twoją aktywność. Na niższych wysokościach występuje mniejsza wilgotność. To oznacza, że pot paruje szybciej. Często nie zwracamy nawet na to uwagi. W górach szybciej wdychasz i wydychasz powietrze, dlatego tracisz więcej wody. Jednocześnie możesz odczuwać większą potrzebę oddawania moczu. Musisz więc pić znacznie więcej, by zmniejszyć ryzyko choroby wysokościowej.

Pamiętaj też o napojach izotonicznych. Lepiej nawadniają organizm niż czysta woda, dzięki temu szybciej zaspokajają pragnienie. Weź też ze sobą termos z gorącą herbatą.

Zapakuj również do plecaka suchą i kaloryczną żywność. Zapewnią natychmiastowy zastrzyk energii. Możesz wziąć kanapki, gorzką czekoladę, batoniki zbożowe, daktyle, chałwę, orzechy.

Co zabrać na wycieczkę w góry? 

Kremy ochronne

Zapakuj do plecaka nawilżający krem z wysokim filtrem i balsam do ust. Przydadzą Ci się nawet w chłodne dni. Pamiętaj też o chusteczkach papierowych, antybakteryjnych chusteczkach nawilżanych, szybkoschnącym ręczniku. Oprócz tego weź ze sobą tabletki na biegunkę, plastry samoprzylepnych, bandaż elastyczny, wacikach. Do kosmetyczki włóż tylko niezbędne rzeczy, takie jak żel pod prysznic, szampon, dezodorant, pasta i szczoteczka do zębów oraz środek na komary.

Ubrania

Zawsze zapakuj coś ciepłego i wodoodpornego. W górach pogoda zmienia się bardzo szybko. Poza tym na dużych wysokościach zwykle jest zimno i wietrznie. Przygotuj odpowiednie buty trekkingowe, spodnie, koszulkę termoaktywną, polar, kurtkę wodoodporną, czapkę i rękawiczki. Zwróć uwagę na kurtki Salewa Gore-Tex. Zapewnią wysoki komfort w każdych warunkach. Kurtka przeciwdeszczowa Salewa nadaje się idealnie podczas wspinaczki górskiej i innych wymagających aktywności.

Nie ma sensu wydawać pieniędzy na drogie buty, jeśli nie wybierzesz odpowiednich skarpet. W ten sposób będziesz miał suche i ciepłe stopy bez względu na warunki atmosferyczne.

Leki przeciwbólowe

Koniecznie zapakuj do plecaka lek przeciwbólowy. Może przynieść Ci ogromną ulgę, jeśli zaczniesz odczuwać pulsujące bóle głowy często związane z chorobą wysokościową.

Co zabrać na wycieczkę w góry? 

Pozostań w kontakcie

Pamiętaj, by wziąć ze sobą telefon komórkowy. Dzięki temu możesz łatwo korzystać z przydatnych aplikacji i funkcji. Nie musisz brać aparatu fotograficznego lub kamery. Zwykle komórka robi bardzo dobre zdjęcia i filmy. Nie musisz również pakować książek, czasopism, dzienników wędrówek, map, czy przewodników turystycznych. Możesz je pobrać lub uzyskać do nich dostęp na telefonie albo tablecie. Jeśli wolisz wersję papierową, skorzystaj z map i przewodników dostępnych w centrum turystycznym. Pamiętaj również o dokumentach (dowód osobisty, ubezpieczenie i karta ICE). Przyda Ci się także power bank.