Z jakich usług stomatologicznych można korzystać w ramach NFZ?

Każdy nie raz doświadczył uszczuplenia portfela po kilku wizytach w prywatnym gabinecie stomatologicznym. Z roku na rok usługi te są coraz droższe. Warto wiedzieć, że np. dentysta w Krakowie, który podpisał kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia na podstawową opiekę stomatologiczną ma zapłacone za usługi, wykonywane w ramach tego kontraktu. Osoby, które płacą składkę na ubezpieczenie zdrowotne mogą skorzystać ze świadczeń NFZ i podjąć się leczenia zębów nieodpłatnie.

Pakiet stomatologiczny w ramach NFZ pełniony przez np. dentystów w Krakowie

Jak już wspomniano dentysta w Krakowie i każdym innym mieście, który ma podpisany kontrakt z NFZ, dotyczący pełnienia podstawowych świadczeń stomatologicznych dokonuje tej usługi bezpłatnie. Warto mieć świadomość, że oferta tych usług nie jest wystarczająca, by zadbać o uzębienie w 100%. Jednakże, posiadanie tej wiedzy pozwoli na skorzystanie z tej możliwości w przypadku sytuacji, która nie wiąże się ze specjalistyczną interwencją. Chodzi tu o takie czynności jak czyszczenie kamienia czy zwykły przegląd stanu uzębienia. Na takie zabiegi wystarczy zapisać się i czekać na własną kolej.

Przegląd stanu uzębienia w ramach usługi z NFZ

Udając się do lekarza dentysty, który ma podpisany kontrakt z NFZ, ma obowiązek przyjęcia pacjenta bez skierowania. Nie ma znaczenia miejsce zamieszkania osoby zgłaszającej się, musi być on podatnikiem, opłacającym ubezpieczenie zdrowotne. Każdy, kto posiada takie ubezpieczenie ma prawo do badania stomatologicznego z instruktażem higieny jamy ustnej, badania kontrolnego oraz usunięcia złogów nazębnych, potocznie nazywanych kamieniem. Zabieg ten, określany mianem skalingu można wykonać raz w roku bezpłatnie.

Z jakich usług stomatologicznych można korzystać w ramach NFZ?

Kwestia wymiany plomb na NFZ

Państwo polskie rocznie na stomatologię przeznacza około 2,5 % całego budżetu, dedykowanego NFZ. Przeliczając to na osobę, wychodzi kwota 50 zł rocznie. Zatem do wymiany plomby, która kosztuje nawet ponad 100 zł w gabinecie, świadczącym usługi w ramach kontraktu z NFZ, będzie trzeba dopłacić resztę kwoty. Jak można się domyślić kolejki do tego typu lekarzy nie maleją, zatem w przypadku nagłej interwencji większość korzysta z usług prywatnych lekarzy stomatologów.

Warto mieć świadomość, że w przypadku bezpłatnego leczenia próchnicy lekarz dobrą plombę (chemoutwardzalną) nałoży tylko na przednich zębach, od jedynki do trójki. Pozostałe zęby zostają wypełnione amalgamatem w ramach leczenia na NFZ.

Leczenie mleczaków i lakierowanie

W przypadku młodych osób, sytuacja jest nieco lepsza. NFZ znacznie więcej inwestuje w profilaktykę ich stanu uzębienia. Z NFZ jest finansowane plombowanie mleczaków oraz wszelkie zabiegi, które służą poprawnemu rozwojowi uzębienia. W ramach NFZ dokonuje się wówczas operacyjnego odsłonięcia zatrzymanego zęba, usunięcia zawiązków zębów ze wskazań ortodontycznych oraz resekcji wierzchołków korzeni zębów przednich. Ponadto, lakierowanie wszystkich zębów stałych jest bezpłatne do 18 roku życia, a zabezpieczenie lakiem bruzd zębów trzonowych dotyczy tylko szóstek i to przed ukończeniem 7 roku życia.

Materiał zostały przygotowany we współpracy z dentocentrum.pl – dentysta Kraków.